ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

جزئیات برنامه‌ های گرامی داشت دهمین هفته هنر انقلاب اسلامی اعلام شد

۲۰ فروردین ۱۴۰۳ ۰۳:۰۰:۲۱ ب.ظ

دهمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی، به گرامیداشت یاد و خاطره شهید سیدمرتضی آوینی از ۲۰ تا ۲۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ با برنامه‌های هنری متنوع در سراسر کشور برگزار می‌شود.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ همزمان با فرارسیدن بیستم فروردین‌ماه، سالروز شهادت علمدار هنر انقلاب، شهید سیدمرتضی آوینی، جزئیات برنامه‌های گرامیداشت "هفته هنر انقلاب اسلامی" اعلام شد.
آیین‌های گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، از روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان حوزه هنری انقلاب اسلامی در حرم امام راحل و تجدید بیعت با امام خمینی (ره) و غبارروبی از مزار شهید آوینی آغاز می‌شود. همزمان در استان‌ها نیز مراسم‌ها و برنامه‌های متعددی برای بزرگداشت "روز هنر انقلاب" و گرامیداشت یاد سید شهیدان اهل قلم در نظر گرفته شده است که در انتها به معرفی "چهره سال هنر انقلاب" در استان‌ها ختم خواهدشد.
در نخستین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی که در تقویم رسمی کشور به نام "روز هنر انقلاب اسلامی" ثبت شده است، حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آیین رونمایی از نمایشنامه "راه طی شده" خواهدبود که به قلم نصرالله قادری، روایتگر زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است. این برنامه در روز بیستم فروردین‌ماه از ساعت ۱۶ در تالار صفارزاده‌ی حوزه هنری برگزار می‌شود. همچنین در همین روز، تالار رودکی تهران میزبان آیین اختتامیه‌ی دومین جشنواره‌ی سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی "ماهور" خواهدبود که به همت مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
آیین افتتاح نمایشگاه عکس "بازگشت"، مجموعه عکس‌های گروهی از عکاسان اهل سوریه نیز از دیگر برنامه‌هایی است که به همت خانه عکاسان ایران در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
همچنین صدوهشتادوسومین شب شعر طنز "در حلقه رندان" نیز به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در روز یکشنبه ۲۶ فروردین‌ماه به میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. این شب شعر، قدیمی‌ترین محفل طنز ایران محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر پس از مدتی وقفه، فعالیت خود را از سر گرفته است.
پایان‌بخش برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی نیز شامل برگزاری آیین اختتامیه و معرفی "چهره سال هنر انقلاب اسلامی" است که روز دوشنبه ۲۷ فروردین‌ماه در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. امسال همانند سال گذشته علاوه بر معرفی چهره سال هنر انقلاب، چهره ماندگار هنر انقلاب و فعالیت مردمی منتخب هنر انقلاب در سال ۱۴۰۲ نیز در این آیین معرفی و تقدیر خواهندشد.

گفتنی است از سال ۱۳۹۴ به ابتکار حوزه هنری انقلاب اسلامی همزمان با ایام سالگرد شهادت شهید سیدمرتضی آوینی، مجموعه برنامه‌های بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی در سراسر کشور برگزار شده و در انتهای این هفته نیز «چهره سال هنر انقلاب» معرفی می‌شود. تاکنون هنرمندانی همچون مرتضی سرهنگی، ابراهیم حاتمی‌کیا، عبدالحمید قدیریان، محمدمهدی سیار و مجید مجیدی موفق به کسب عنوان «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» شده‌اند.

 

جهت اطلاع از اخبار و  کتاب ها و خریدکتاب با ما همراه باشید.

 

 www.fadakbook.ir