ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

احیا «فرهنگ حیا» در دستور کار آموزش‌وپرورش؛ تغییر کتاب‌های درسی متناسب با جنسیت

۱۸ بهمن ۱۴۰۲ ۰۹:۰۸:۳۳ ب.ظ


به گزارش ایسنا : وزیر آموزش و پرورش با توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، بیان کرد که طبق این سند باید کتب درسی متناسب با جنسیت دختران و پسران متفاوت شود.رضامراد صحرایی در آیین اختتامیه جشنواره ملی بهیندخت، اظهار کرد: سند تحول بنیادین می‌گوید باید کتب درسی را متناسب با جنسیت دختران و پسران متفاوت کنیم و باید فرهنگ حیا را در سراسر جامعه نهادینه کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در سخنان خود به وجود سه دیدگاه در جهان درخصوص زنان اشاره و تصریح کرد: دیدگاه اول زن و دختر را در حاشیه می‌بیند، عموما نقشی به آن نمی‌دهد که در کلام رهبری این دیدگاه به دیدگاه شرقی معروف است. دیدگاه دوم زن را فعال اما ابزار می‌بیند و در این دیدگاه جنسیت زن بر انسانیت او برتری پیدا کرده و مایه انحطاط زن شده است. این دیدگاه فمنیسم بود که در واقع پاسخ به ظلم زیادی بود که مردان به زنان روا می‌داشتند اما منحرف شد.


صحرایی با اشاره به توجه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به مساله زن و خانواده بیان کرد: این سند نظام تعلیم و تربیت ما است. گرچه وضعیت مدارس و دانش آموزان ما نسبت به کشورهای دیگر به مراتب بهتر است اما آنچه انقلاب از ما می‌خواهد خیلی فراتر از آن است. خانواده باید از طریق مدرسه آموزش ببیند. بالغ بر ۱۲۰ هزار مدرسه در کشور وجود دارد و نظام تربیت ما باید از مدرسه‌ها متحول شود. اگر ما هر آرزوی خوبی برای کشور داریم باید بذر آن در مدرسه بیافشانیم.

وی افزود: حتی اگر می‌خواهیم سواد جدید با مفاهیم نوین به خانواده دهیم باید از مدرسه این را انجام دهیم. مدرسه قوی است که ایران قوی را می‌سازد. قریب به دو سوم یا سه چهارم کارمندان شاغل زن کشور در آموزش و پرورش هستند. ما باید برای امور زنان و خانواده آموزش و پرورش و انجمن اولیاء و مربیان سازمان مستقل و قوی و ملی طراحی کنیم تا نقش آنها را به خوبی در جامعه نشان دهیم. بدین منظور در تلاش برای ارتقای این جایگاه هستیم.


همچنین به گزارش خبرنگار ایرنا، سید مجید امامی در سخنرانی پیش از خطبه
نماز جمعه شهرستان ساری پیرامون ضرورت تبیین سبک زندگی ایرانی و اسلامی مبتنی بر حجاب و عفاف و زیست عفیفانه برای نمازگزاران صحبت کرد.

و افزود :اگر حیا را در جامعه احیا کنیم ، حیایی که مطلوب مردم و جامعه است ،عفاف و حجاب اسلامی نیز به ریل اصلی خود باز می گردد.

وی با بیان این که  امروز بزرگترین آفت روزمرگی شدن سبک زندگی و فرهنگ عمومی است و این گونه زیستن پاسخگوی مهدویت نیست ، توضیح داد: مسیری که دشمن در مقوله عفاف و حجاب علیه فرهنگ حیا مردم ایران انتخاب کرده است ،بسیار خطرناک است و برخورد منفعلانه اصلا جایز نیست.


 

جهت اطلاع از اخبار و  کتاب ها و خریدکتاب با ما همراه باشید.

 www.fadakbook.ir