ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

برپایی هفته کتاب با محوریت کودکان و نوجوانان/ تمام ایرانیان یارانه خرید کتاب دریافت می‌کنند

۲۲ آبان ۱۴۰۲ ۰۹:۳۷:۴۱ ب.ظ

برپایی هفته کتاب با محوریت کودکان و نوجوانان/ تمام ایرانیان یارانه خرید کتاب دریافت می‌کنند

برپایی هفته کتاب با محوریت کودکان و نوجوانان/ تمام ایرانیان یارانه خرید کتاب دریافت می‌کنند

دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اولویت این دوره از هفته کتاب را کودک و نوجوان اعلام کرد و گفت:‌ برنامه‌های متعددی در سطح ملی، استانی و ستادی با همکاری دستگاه‌های متعدد اجرا می‌شود. اقتصاد نشر امسال به ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد و این عدد نشان‌دهنده جایگاه اقتصادی صنعت نشر است.

به گزارش ستاد خبری سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نشست خبری هفته کتاب سی‌ویکم شنبه (بیستم آبان ماه ۱۴۰۲) با حضور علی رمضانی، دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و مدیران تشکل‌ها، سازمان‌ها و نهادهای عضو شورای برنامه‌ریزی این رویداد و اصحاب رسانه برگزار شد.


رسانه‌ها حوزه کودک و نوجوان را به صدر توجه بیاورند

علی رمضانی در این آیین ضمن مهم دانستن همراهی اصحاب رسانه با هفته کتاب عنوان کرد: ایده برگزاری نشست خبری این دوره از هفته کتاب با حضور نهادهای همکار در این رویداد فرهنگی به این دلیل بود که بیان کنیم کاری که صورت می‌گیرد متعلق به دستگاه‌ها، ‌ تشکل‌ها و نهادهای مختلف است و خوب است خودشان برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را بیان کنند.

وی ضمن ارج گذاشتن بر دستاوردهای برگزارکنندگان در ۳۰ دوره گذشته هفته کتاب ادامه داد: امروز به سی‌ویکمین پله خود می‌رسد؛ «آینده خواندنی است» شعاری بود که امسال برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انتخاب شد و برای ایجاد فضای گفتمانی و نظری حول محور معنایی شعار، برای رویدادهای مختلف در طول سال نیز از همین شعار استفاده شود.

دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب گفت: همکاران ستاد هفته کتاب و دستگاه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند و با ناشران و اندیشمندان داخلی و خارجی گفت‌وگو دارند تا جشن کتاب نیمه دوم سال در جامعه انتشار یابد.

رمضانی توجه ویژه به حوزه کودک و نوجوان را رویکرد سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و افزود: هفته کتاب را با عنوان «کتاب، ‌ کودک، نوجوان و دانش‌آموزان» آغاز می‌شود و هر روزِ از این هفته با عنوانی نامگذاری شده است. با کمک وزارت آموزش و پرورش و دستگاه‌های مختلف امیدواریم امسال هفته کتاب در مدارس اتفاق‌های مثبتی رخ دهد.

وی در بخشی از سخنانش مطرح کرد: اقدام و حرکت در مورد کتاب یک حرکت ملی و همگانی است که در حال اجراست و لازم است به همه برنامه‌ها پرداخته شود؛ یکی از برنامه‌های ملی، انتشار فراخوان «ثبت فعالیت‌های کتاب‌محور» است تا نقشه و اطلسی از فعالیت‌های کتاب‌محور داشته باشیم. «پویش ملی کتابخوانی بخوان و بگو»، برگزاری «مسابقه ملی مرورنویسی دانشجویی» و «معرفی کتاب توسط ائمه جماعات و جمعه سراسر کشور» برنامه‌هایی است که در سطح ملی اجرا می‌شود. نشست‌هایی با موضوع کتاب و تکریم و تجلیل از اقشار و ارکان مختلف کتاب مثل نویسندگان، ‌ شعرا، ‌ ناشران، ‌ کتابفروشان و سایر اجزایی که در این صنعت مشغول هستند از دیگر فعالیت‌هایی است که در هفته کتاب انجام می‌شود.

دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب همچنین یادآور شد: دیدارها و ضیافت‌های مختلف اهالی حوزه کتاب با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های هفته کتاب خواهد بود. سازمان‌های متعددی در هفته کتاب همکاری دارند و برنامه‌های متنوعی را در سطوح مختلف اجرا می‌کنند.

رمضانی از فروش حضوری کتابفروشان عضو سامانه «بازار کتاب» در هفته کتاب خبر داد و گفت:‌ فروش حضوری کتابفروشان در سامانه «بازار کتاب» در این هفته اتفاق می‌افتد؛ کتابفروشانی که عضو سامانه «بازار کتاب» هستند علاوه‌بر فروش مجازی، ‌ می‌توانند در بازه زمانی تعیین شده، فروش حضوری هم داشته باشند و برای همه ایرانیان، یارانه خرید کتاب پیش‌بینی شده است.

هراتی به برگزاری جشن کتابخوان اشاره و در ادامه بیان کرد: مدیران دستگاه‌های مختلف در سی‌ویکمین دوره هفته کتاب با برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از چرخه‌های مختلف صنعت نشر بازدید می‌کنند. رونمایی از جلد سوم «هدهد سفید» که بیش از ۵۰ درصد آن توسط اعضای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انجام شده از دیگر برنامه‌های هفته کتاب است؛ البته جلد شانزدهم «هدهد سفید» منتشر شده است ولی باید در جلد سوم تغییراتی اعمال می‌شد.

وی افزود:‌ امسال در هفته کتاب سی‌ویکم، «کتابخانه شهر» یا کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر با معرفی ۱۰۰ عنوان کتاب در فضاهای شهری به اجرا گذاشته می‌شود. خوب است بدانید که تعداد قابل توجهی از کتابداران، دوره‌های تخصصی قصه‌گویی را گذراندند و با توجه به اتفاقات اخیر فلسطین و با همکاری بیش از هزار قصه‌گو، وقایع فلسطین برای کودکان روایت خواهد شد و همچنین پویش و مسابقه‌هایی نیز برگزار خواهیم کرد.

بخشی از برنامه‌های حوزه کتاب ناشران دانشگاهی را در هفته پژوهش اجرا می‌کنیم

فتح‌الله فروغی؛ رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان تأکید کرد: بر اساس تعریف انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان، هفته کتاب متعلق به همه جامعه است و همه عناصر درگیر در این موضوع باید مشارکت داشته باشند تا بتوانیم نتایج پربار و ثمربخش را محقق کنیم. طبیعتاً در هفته کتاب باید گزارش‌های فعالیت‌های کتابی را ارائه دهیم و بر هفته کتاب پایانی متصور نیست. جامعه و خوانندگان طیف ارزشمند هفته کتاب هستند و باید در خدمت آنها باشیم. در این صورت آنها مشوق ما برای تولید آثار موثر خواهند بود.

فروغی ضمن تشریح برنامه‌های انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان اعلام کرد: برنامه‌های انجمن در طی سال اجرا می‌شود و چند برنامه نیز در هفته کتاب در دستور کار قرار دارد که نشستی برای آشنایی همکاران با قوانین و مقررات مالیاتی، آسیب‌شناسی کتاب رفتاری کودک، نشست «بایدها و نبایدها در حوزه ترجمه کتاب کودک»، کارگاه «زندگی و حقوق کودکان در عصر دیجیتال» و «چالش‌های چرخه فروش کتاب‌ کودک و نوجوان» از جمله این برنامه‌ها است.

جشن استقبال از کتاب در کانون پرورش کودکان و نوجوانان

در ادامه این نشست، فروهر معدنی؛ مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رابطه با برنامه‌های این نهاد در هفته کتاب سال توضیح داد و گفت: توسعه و ترویج کتابخوانی مورد توجه مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور قرار دارد. در هفته کتاب نیز برنامه‌هایی همچون پویش ملی کتابخوانی، روی خط کتاب، به وقت کتاب، ۱۰۰ ثانیه با کتاب، اختتامیه دومین جایزه کتاب مرغک با تقدیر از برگزیدگان کتاب‌های ماه و سال کودک با معرفی ۷۰۰ کتاب برتر برای والدین برگزار می‌کنیم.

سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «آینده خواندنی است» از بیست‌وسوم تا سی‌ام آبان‌ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

 

جهت اطلاع از اخبار و  کتاب ها با ما همراه باشید.

 www.fadakbook.ir