ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

به زودی انتشار کتاب مجموعه قوانین مشارکت عمومی و خصوصی

۶ مهر ۱۴۰۲ ۰۷:۳۸:۱۴ ب.ظ

به زودی انتشار کتاب مجموعه قوانین مشارکت عمومی و خصوصی

در دهه اخیر با توجه به تحولات عظیم و گسترده در مکانیزم‌های توسعه زیرساخت کشورها، کشور ما هم با تحولات ساختاری مواجه شد،

کاهش چشمگیر منابع مالی جهت تامین مالی پروژه‌های ملی و استانی، دولتمردان و سیاست‌مداران را به بازنگری و تحول اساسی در مدل حکمرانی و تصمیم‌سازی جهت مشارکت با بخش غیر دولتی و خصوصی متمایل نمود.

 

در این راستا  دولت:

با استفاده از ظرفیت های قانونی جدید و اجرای دستورالعمل ماده 27 قانون الحاق 2 و مصوبات شورای اقتصاد اقدام به واگذاری بخش از پروژه ملی و استانی نمود که بنا بر تعبیری می توان سال 1394 و سال 1395 را به عنوان نقطه عطفی در کشور در جهت تغییر پارادایم و تحول در نظام فنی و اجرایی کشور دانست.

با عنایت به آماده سازی لایحه مشارکت عمومی خصوصی کشور در سال 1397 و همچنین تعیینتکلیف بیش از 80 هزار پروژه نیمهتمام و در حال واگذاری در کشور ضرورت برنامه منسجم آموزشی، که کلیه کنشگران توسعه کشور اعم از توسعهگران، تسهیلگران، پیمانکاران، مهندسان مشاوران، دستگاههای اجرایی و دستگاههای نظارتی در کلیه ردههای سازمانی اعم از مدیران پایه، عملیاتی  و ارشد را شامل شود مطابق استاندارهای بین المللی ضروری به نظر میرسد؛ چرا که به دلیل جدید و مترقی بودن مفاهیم مشارکت عمومی خصوصی ضرورت توانمندسازی و آموزش نیروی انسانی لازم و ضروری به نظر میرسد.

 

مشارکت عمومی و خصوصی سازوكاري است كه در آن، طرف عمومي به منظور تأمين كالاها و يا خدماتي كه در شرح وظايفش مي ‌باشد يا مولدسازي دارايي هاي متعلق به وي، از ظرفيت  هاي طرف خصوصي استفاده مي‌ نمايد.

 

در اين سازوكار، طرف خصوصي مسئوليت سرمايه ‌گذاري يا ارائه كالا يا خدمت و يا هر دو اين وظايف را به عهده دارد و حسب مورد تمام يا بخشي از وظايف و مسئوليت‌‌هاي تأمين اين كالاها و خدمات مانند پديدآوري، طراحي، ساخت، تأمين مالي، تجهيز، نوسازي، بهره‌برداري، تعمير و نگهداري، پياده سازي نظام فناوري اطلاعات را نيز مي ‌تواند به عهده بگيرد. در مقابل، طرف عمومي علاوه بر نظارت بر كميت، كيفيت و زمان ارائه كالاها و خدمات، از طرف خصوصي حمايت‌هاي لازم را به عمل مي آورد.

 

 با توجه به ابلاغ نظام فنی و اجرایی یکپارچه کشور در سال 1400

و با عنایت به اینکه بخش اعظمی از طرح‌ها و پروژه‌های  زیرساخت کشور در تمامی حوزه‌ها اعم از انرژی، حمل و نقل، سلامت و بهداشت، آب، میراث فرهنگی و گردشگری و.... با رویکرد،  الگوها و مدل‌های متنوع مشارکت عمومی و خصوصی انجام می‌شود  و با توجه به گستردگی و پراکندگی قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های فوق در این راستا جهت دسترسی سریع و آسان مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ‌ نظارتی و نهادهای عمومی غیردولتی به قوانین فوق، این کتاب تدوین شده است.

 

جهت مشاهده کتاب هایی از این قبیل از طریق لینک زیر می توانید اقدام نمایید :

 www.fadakbook.ir