کتابخانه ملی قطر / دنیای عظیمی از علم و دانش

۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۲:۲۴ ب.ظ

   کتابخانه ملی قطر ، دوحه با بیش از هزاران نسخه کتاب


به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

کتابخانه ملی قطر واقع در دوحه یکی از مجموعه آموزشی گسترده که در فضای 4200 متر  مربع و پرسنلی از کشورهای مختلف دنیا و هزار عضو فعال ، با گنجایش بیش از یک میلیون  کتاب و پانصد هزار نسخه دیجیتال برای مطالعه کاربران با هر گروه سنی در خود جای داده  است . همچنین این تنها کتابخانه ای غول پیکر در خاورمیانه که بخشی از یک شهر آموزشی  است تا دانشگاه ها و موسسات برجسته از سرتاسر جهان به عنوان یک منبع تغذیه علم و  دانش بهره ببرند. طراحی این معماری زیبا توسط تیم طراحان شرکت معماری رم کولهاس  انجام شده است. در این فضای معماری ردیف‌هایی از قفسه‌های سفید کتاب بر روی سطح  شیب‌دار بالا آمده که به گفته کولهاس،به این هدف بوده تا خوانندگان به همه کتاب‌ها زاویه دید  پانورامایی داشته باشند.                                      

 این فضای مرمرین روباز در وسط این کتابخانه در یک فضای حفاری شش متر عمق قرار گرفته و در بردارنده مجموعه ای از میراث گرانبها متعلق به قطر و تاریخ منطقه‌ای است که می تواند شامل حفظ و نگهداری نسخه های خطی متون اسلامی مربوط به تمدن عرب - اسلامی باشد.

  همیلتون، مدیر اجرایی کتابخانه اظهار نمود، که کشور قطر در وضعیت سیاسی بزرگی و با اهمیتی به سر می‌برد و از این طریق  کتابخانه ملی این کشور، فرصتی است تا بتواند برای شناخت هر چه بیشتر خود با دیگر جوامع و کشورهای خاورمیانه وارد تعامل و ارتباط موثری شود. البته حائز اهمیت است که از زمان افتتاح تاکنون میزبان بیش از هزار بازدید کننده عمومی که شامل دعوت از نویسندگان و پژوهشگران اروپایی و آمریکای و ... بوده تا در حرکتی جدید با تحریم‌های منطقه ای مقابله نماید.ایشان در ادامه اظهار نمودند برخلاف دیگر کتابخانه های ملی این کتابخانه در حال حاضر تعداد بیشتر کتابها توسط اعضا و کاربران فعال به امانت گرفته شده است.