ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

برگزاری نشست خبری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۳۸:۴۶ ق.ظ

در نشست خبری نمایشگاه کتاب سی و پنجم، حضور ۲ هزار ۶۱۹ ناشر قطعی شد و اعلام شد که اتکای برپایی نمایشگاه به بودجه دولتی کم است. در این رویداد، رئیس و قائم مقام نمایشگاه از حضور ناشران خبر دادند.
برگزاری نشست خبری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و رئیس نمایشگاه و علی رمضانی، مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام و سخنگوی نمایشگاه در مصلی امام خمینی (ره) انجام شد.
 
یاسر احمدوند اظهار داشت که سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 19 تا 29 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و بزرگترین اجتماع فرهنگی مردم ایران است که با محوریت دانش، آگاهی، و کتاب برگزار می‌شود.
 
وی با اشاره به حضور انگیزه‌مند و مشتاقانه ناشران در دو بخش مجازی و حضوری، امیدواری ابراز کرد که نمایشگاه نقطه عطفی در فعالیت‌های فرهنگی و ارتقا دانش و پیشرفت حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور شکل بگیرد.
 
وی افزود که امسال برنامه‌های فرهنگی متعددی برای نمایشگاه تدارک دیده شده که اطلاع رسانی خواهد شد، از جمله برنامه‌های ویژه برای غزه و فلسطین و همچنین برنامه‌های مختلفی به مناسبت ایام دهه کرامت.
 
احمدوند همچنین به همکاری با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و امیدواری ابراز کرد که پاسخگویی مناسب به درخواست‌ها و سفارش‌های مردم از نقاط مختلف کشور صورت بگیرد.
 
رئیس سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام کرد که ۶۰ ناشر خارجی در بخش بین الملل حضور دارند و ۵۰ هزار عنوان کتاب را عرضه می‌کنند که این تعداد در سال گذشته ۴۵ هزار عنوان کتاب بوده است. امیدوارند از لحاظ حجم بار دریافتی امسال افزایش داشته باشد و پیش بینی می‌شود که مرسولات و حجم کتاب‌های خارجی امسال به ۷۰ تن برسد.
 
همچنین، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری برنامه "رویداد نشر ایران" در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت در بخش خارجی نمایشگاه خبر داد و اعلام کرد که این برنامه بر اساس نیاز معرفی نشر ایران به ناشران خارجی برنامه‌ریزی شده است.
 
رمضانی، قائم مقام سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اعلام کرد که پس از پایان دوره قبلی نمایشگاه، با ارزیابی‌هایی که انجام شد، نقاط قوت آن دوره در قالب دستورالعمل‌هایی در کمیته‌های پانزده‌گانه نمایشگاه سی و پنجم ارائه شد. او اظهار کرد که نمایشگاهی به وسعت مرزهای ایران است و تلاش می‌شود در سراسر کشور امکان استفاده از این رویداد فراهم شود.
 
رمضانی افزود که در امسال، همه ناشران در مکان‌های مناسبی قرار گرفته‌اند و هیچ سازه از پیش ساخته شده‌ای در نمایشگاه کتاب سی و پنجم وجود ندارد. همچنین، امسال با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، در بخش‌های ناشران دانشگاهی، آموزشی و کودک نیز فضای بیشتری فراهم شده است.
 
سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام کرد که در این دوره، ۷۰ دستگاه مختلف در برگزاری این رویداد شرکت کرده‌اند، شامل شهرداری تهران، شرکت ملی پست، مجموعه مصلی امام خمینی(ه)، بانک ملی ایران، سازمان اورژانس و آتش نشانی و سایر دستگاه‌ها، که جای دارد از زحمات این ارگان‌ها تشکر کنیم.
 
احمدوند، رئیس سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، درباره بودجه و درآمدهای نمایشگاه کتاب اظهار کرد که نمایشگاه کتاب، ردیف بودجه‌ مستقل و اختصاصی در مجلس شورای اسلامی ندارد و بیشتر هزینه‌ها از محل درآمدها، حمایت‌های مالی و تبلیغات تأمین می‌شود. او افزود که تلاش می‌شود حجم کمک دولت و حمایت نشر در هزینه‌های نمایشگاه کاهش یابد، و اگر نمایشگاه با روند سابق پیش می‌رفت، ممکن بود در معرض تعطیلی قرار می‌گرفت.
 
تصمیم شما برای تأمین بخش بزرگی از هزینه‌های نمایشگاه کتاب از طریق یارانه‌های دولت و صرف آن برای خرید کتاب به نظر خوب می‌آید. این اقدام می‌تواند به ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای صنعت نشر کمک کند، در حالی که بار مالی بر دولت کاهش می‌یابد. امیدوارم با این رویکرد، نمایشگاه کتاب بتواند به خوبی اهداف خود را اجرا کرده و رشد و پیشرفت بیشتری را تجربه کند.
 
احمدوند تأکید کرد که هزینه‌های نمایشگاه کتاب به دقت نظارت می‌شود و نظارت‌های متعددی از سوی سازمان‌ها و نهادهای مختلف بر آن صورت می‌گیرد تا شفافیت و صداقت در مدیریت مالی این رویداد حفظ شود. همچنین، با توجه به مسائل قانونی و اخلاقی مربوط به نشر کتب، تلاش می‌شود تا ناشرانی که به انتشار کتب نادرست یا غیرقانونی می‌پردازند، از حضور در نمایشگاه کتاب منع شوند. در ضمن، توجه به موضوعاتی مانند حقوق ناشران و مسائل اخلاقی در نشر کتب نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
همچنین، احمدوند اطلاعات مربوط به بودجه‌ها و درآمدهای نمایشگاه کتاب را به طور شفاف ارائه کرده و بر نظارت‌های سختگیرانه و مستمر از سوی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط تأکید کرده است. این اقدامات به منظور کاهش وابستگی به یارانه‌های دولت و افزایش استقلال مالی نمایشگاه هستند.
 
در مورد افزایش اجاره غرفه‌ها، او توضیح داد که این هزینه‌ها تنها بخش کوچکی از هزینه‌های نمایشگاه را پوشش می‌دهند و اگر هزینه‌های برگزاری به طور کامل از ناشران اخذ شود، این مسئله می‌تواند به افزایش چشمگیری در هزینه‌های اجاره غرفه‌ها منجر شود. این امر نشان دهنده تلاش دولت برای حفظ حضور ناشران با هزینه‌های کمتر در نمایشگاه کتاب است.
 
احمدوند اعلام کرده است که برنامه‌ای برای رأی دادن بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب در روز رأی‌گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد، و سه صندوق رای‌گیری در محیط‌های عمومی مصلی امام خمینی(ره) برای این منظور قرار خواهد گرفت.
 
همچنین، در مورد انتخاب مصلی امام خمینی(ره) به عنوان محل برگزاری نمایشگاه کتاب، او بیان کرده که این محل نسبت به محل‌های دیگری مانند شهر نمایشگاهی آفتاب، مطلوب‌تر است و از لحاظ مخاطبان و مسئولان، انتخاب بهتری است.
 
در مورد حفظ حجاب و عفاف در میان بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب، احمدوند اظهار داشته که تاکید شده و سال گذشته نیز نتایج خوبی در این زمینه به دست آمده است و امسال نیز برنامه‌هایی برای حفظ این اصول در نظر گرفته شده است.
 
در مورد حضور ناشران دیجیتال، پلتفرم‌ها و ناشران صوتی، علی رمضانی اطلاعاتی ارائه کرده که نشان می‌دهد نهادهای مختلف برای این نوع ناشران فضای مناسبی را در نمایشگاه فراهم کرده‌اند و برنامه‌های خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است.
 
به طور کلی، تلاش‌های متعددی برای بهبود و راحتی دسترسی بازدیدکنندگان، حفظ اصول اخلاقی و انجام برنامه‌های متنوع در نمایشگاه کتاب معرفی شده است که به برگزاری یک رویداد فرهنگی پویا و موفق منجر خواهد شد.
 
سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت (۱۴۰۳) در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می‌شود.