ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان ارسال رایگان سفارش های بالای 700 هزار تومان
  • انتخاب واحد پول:

یک هفته با کتاب؛ شمارش معکوس آغاز نمایشگاه کتاب تهران و درگذشت پل آستر

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۹:۴۰:۱۲ ب.ظ

در بخش فرهنگ و ادب: بررسی کرده‌ایم، که شش خبر از آن‌ها به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اختصاص یافته است.

مهم‌ترین اخبار شامل درگذشت پل آستر و انتشار پوستر نمایشگاه کتاب بودند. اقدام به قرنطینه کتاب‌های مشکوک به آرسنیک در کتابخانه ملی فرانسه، تغییر مهمان ویژه نمایشگاه کتاب، ورود نخستین محموله کتاب‌های خارجی نمایشگاه کتاب به کشور، انتشار فراخوان جایزه جهانی کتاب سال، دعوت دو هزار مسوول برای حضور در نمایشگاه کتاب، افزایش یارانه اعتباری خرید کتاب برای طلاب و دانشجویان، آغاز تحویل غرفه‌های ناشران نمایشگاه کتاب همگی از دیگر اخبار مهمی بودند که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند.

گزارش ادامه می‌یابد:

به نقل از گاردین، این اقدام از سوی کتابخانه ملی فرانسه صورت گرفته است؛ احتمال وجود مواد شیمیایی سمی در جلدهای سبز زمردی کتاب‌های قرن نوزدهمی، این انتقاد را به وجود آورده که این مواد برای ایجاد رنگ در جلدها استفاده شده‌اند.

به این ترتیب، کتابخانه ملی فرانسه ۴ عنوان کتاب را که ممکن است روی جلدهای سبز زمردی آن‌ها با آرسنیک پوشانده شده باشد، از قفسه‌های خود حذف کرد. این اقدام نشان از توجه و حساسیت کتابخانه ملی فرانسه به سلامتی کاربران و مخاطبان خود دارد.

تغییر مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران:

علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از فضای مجازی "یمن" را به عنوان مهمان ویژه این رویداد معرفی کرد. این تصمیم در پی تصمیم جامعه فرهنگی هند بود که به دلیل محدودیت‌های اتباعی پس از اتمام فرصت رفع محدودیت پس از دیدار سفیر هند، حضور این کشور را منتفی کرد.

ورود نخستین محموله کتاب‌های خارجی به نمایشگاه کتاب:

اسماعیل جانعلی‌پور، مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اعلام کرد که محموله اول کتاب‌های خارجی با وزن ۲۴ تن از لبنان به تهران وارد شده است.

وی افزود که یکی از اهداف اصلی این کمیته، تسهیل واردات کتاب‌ها و تبیین آیین‌نامه‌های مرتبط با این موضوع است، همچنین نظارت بر محتوای کتاب‌های وارداتی نیز از مسئولیت‌های این کمیته است.

انتشار فراخوان جایزه جهانی کتاب سال:

خانه کتاب و ادبیات ایران فراخوان جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای دوره سی‌ودومین را منتشر کرده است. این جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در حوزه‌های مطالعات اسلامی و ایرانی، شامل بخش‌های تألیف، ترجمه و تصحیح می‌شود.

مهلت ارسال آثار برای این جایزه تا ۳۱ شهریور است و مراسم برگزاری آن در بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.

درگذشت پل آستر:

پل آستر، نویسنده معروفی که بیش از ۳۴ کتاب به نام خود دارد و بیشتر آثارش به فارسی ترجمه و منتشر شده است، در سن ۷۷ سالگی به دلیل سرطان درگذشت. وی بیشتر به خاطر کتاب‌هایی مانند "سه گانه نیویورک" و "اختراع انزوا" شناخته می‌شود. آستر همچنین فیلمنامه نویس و کارگردان فیلم "لولو روی پل" بود و با انتشار اولین کتابش "اختراع انزوا" توانست تحسین منتقدان را به دست آورد.

دعوت دو هزار مسئول برای حضور در نمایشگاه کتاب:

محمدحسین آزادبخت، رییس کمیته مراسم و میهمانان ویژه نمایشگاه کتاب، اعلام کرد که بیش از دو هزار و ۳۰۰ مسئول و شخصیت مختلف برای شرکت در سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دعوت شده‌اند. این دوره از نمایشگاه با ابعاد مختلفی از دوره‌های گذشته متمایز است و تلاش می‌شود تا یک نمایشگاه متفاوت و جذاب برای مردم برگزار شود.

انتشار پوستر سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب:

مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، پوستر رسمی سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را منتشر کرده است. این پوستر با طراحی از صابر شیخ رضایی، تصویری از کتاب‌هایی که در حال ساخت یک سازه معمارانه هستند، را به نمایش می‌گذارد. این اثر تلاشی برای انتقال محتوا و ایجاد تصویر با شکلی جدید و بیانی بین المللی است که بدون استفاده مستقیم از عناصر سنتی تصویری فرهنگ و هنر ایرانی خلق شده است.

افزایش یارانه اعتباری خرید کتاب برای طلاب و دانشجویان:

محمد خلج، مدیر کمیته اداری و مالی، اعلام کرد که معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ترویج کتابخوانی و حمایت از نشر کشور، برای اعضای هیئت علمی، دانشجویان و طلاب سراسر کشور یارانه اعتباری خرید سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را افزایش داده است. طبق اعلام محمد خلج، سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب ۷۰۰ هزار تومان است که از این مقدار ۴۲۰ هزار تومان سهم مشارکت آنان و ۲۸۰ هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

همچنین، سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی ۸۰۰ هزار تومان است که از این مقدار ۴۰۰ هزار تومان سهم عضو هیئت علمی و ۴۰۰ هزار تومان نیز برعهده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

آغاز تحویل غرفه‌های ناشران نمایشگاه کتاب:

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تحویل غرفه‌های خودساز این دوره از نمایشگاه از روز گذشته، یعنی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، آغاز شده است و برخی از ناشران کار غرفه سازی خود را آغاز کرده‌اند.

همچنین، ناشرانی که غرفه سازی ندارند، از روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت می‌توانند غرفه‌های خود را طبق نقشه مشخص شده دریافت کنند.